Nieuws Algemeen We nemen diep adem en de boer ploegde voort...

We nemen diep adem en de boer ploegde voort...

We nemen diep adem en de boer ploegde voort...

Het was, de laatste maanden, opvallend stil over de fiscale aftrek voor energiebesparende maatregelen.

Sommigen dachten al heimelijk te kunnen ontsnappen aan de onvermijdelijke besparingen. Maar plotsklaps was het er, in volle glorie. Geen aanpassingen, geen verminderingen, gewoon schrappen...

Excel werkt goed, of het nu voor je huishoudelijk budget, het fiscaal plan van een onderneming, of voor de staatsbegroting is.

Schrappen die energiebesparende maatregelen, nog 10,4 miljard te gaan. Geen directe belangen rond de tafel, geen groenen meer gezien. Energiebesparing, energie-efficiëntie, hernieuwbare energie, even niks meer van gehoord. Kyoto, klimaatveranderingen, Fukushima, eindigheid van fossiele brandstoffen, dat laten we even over aan de academici. Eerst excel en later, veel later, zullen we misschien nog eens denken aan het belang van energie voor onze economie, voor onze samenleving.

Jammer dat er niet enkele kolommen naast het begrotingskolommetje stonden. Kolommen waarin de negatieve effecten op de tewerkstelling stonden, waar de extra deviezen berekend werden voor de invoering van de extra olie de volgende jaren, een kolom met de terugverdientijd door de betaalde BTW op de energiebesparende maatregelen, een heel aantal kolommen waar de energiekosten van de toekomst worden berekend, rekening houdend met hun bron.

Jammer dat een jonge, veelbelovende hernieuwbare energiesector, waarin de laatste jaren zoveel geïnvesteerd werd, met één klik wordt stilgelegd.

Enkele jaren stilstand met een braindrain als gevolg. Veel mensen en bedrijven zullen verdwijnen en emigreren naar andere sectoren of teloor gaan. De fundamenten van onze toekomstige energievoorziening onderuit gehaald. Doodjammer.

Jammer omdat er ons nog maar enkele jaren restten, om aan te tonen dat onze groene energie competitief zou zijn met de bruin-grijze steenkool of kernelektriciteit. Nog even volhouden, dat duwtje in de rug met de gerelateerd positieve beeldvorming bij de bevolking. Neen, Electrabel, Eandis, en in hun zog, de politici van de meerderheid, hebben er anders over beslist. Zonne-energie is verantwoordelijk voor de hoge distributiekosten, je buur betaalt jouw elektriciteitsrekening, het net moet aangepast omwille van lokale groene zonnestroom. Zonne-energie is slecht.

De baan ligt open voor het verder open houden van de kerncentrales. Net nu blijkt dat meer dan 75% van de bevolking tegen kernenergie is, vormen kerncentrales het enige alternatief op een duurzame energievoorziening. Zaten er toch nog andere (belangen) rond de tafel? Slim gespeeld.

Onze missie is duidelijk nog niet voltooid. In 2012 is IZEN jarig. 25 jaar. 25 jaar pionieren, duwen en trekken om onze energievoorziening minder belastend te maken voor het milieu, minder afhankelijk van geconcentreerde machtsgroepen, om energie leuker en goedkoper te produceren. Gelukkig ontbreekt het óns niet aan energie, gelukkig hebben we de mensen, de visie en de ervaring hoe we met dergelijke situaties moeten omgaan. We nemen diep adem en de boer ploegde voort.

CEO Gie Verbunt.

Bookmark and Share Afdrukken Naar top